Интегрированные уроки укр мова 7 клас

Тема: написання навчального твору-опису процесу праці за власним спостереженням художнього стилю.

Мета: 1) удосконалити знання, уміння й навички учнів писати твір–опис; 2) розвивати вміння правильно, чітко та послідовно висловлювати власну думку, виділяти ознаки предметів, давати оцінку окремим його частинам; 3) формувати спостережливість, розвивати логічне мислення, пам"ять, образну уяву.

Тип уроку: урок розвитку мовлення (у рок написання навчального твору).

Методи та прийоми: розповідь, бесіда, пояснення, самостійна робота учнів, метод вправ.

Обладнання: підручник.

Структура уроку:

Етапи

Час

Методи та прийоми

1

Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

2 хв.

Розповідь

2

Генералізація опорних знань

5 хв.

Бесіда

3

Підготовка до написання твору-опису

8 хв.

Пояснення, метод вправ

4

Робота учнів над написання твору

25 хв.

Самостійна робота учнів

5

Пояснення домашнього завдання

3 хв.

Пояснення

6

Підсумок уроку та оцінювання результатів роботи учнів на уроці

2 хв.

Бесіда

Хід роботи:

І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Генералізація опорних знань.

    Дайте визначення твору. Які складові твору ви знаєте?

    Які типи мовлення ви знаєте?

    Дайте визначення поняття «твір–опис».

    Які вимоги до його написання ви знаєте?

ІІІ. Підготовка до написання твору-опису.

Вчитель пояснює учням, яких правил потрібно дотримуватися під час написання твору–опису процесу праці за власним спостереженням художнього стилю:

    Насамперед, визначте тему твору, намагайтеся чітко її розкрити.

    Визначте головну думку твору. Не підміняйте опис процесу праці розповіддю про цей процес.

    Підготуйте орієнтовний план написання твору-опису.

    Зберіть та систематизуйте основну інформацію про описуваний вами процес праці.

    Використовуючи план, намагайтесь чітко та правильно висловлювати свої думки. Спочатку використовуй чернетку.

    Виправляйте та удосконалюйте написане.

    Перероблений та перевірений варіант написаного твору-опису запишіть у робочі зошити.

Пояснивши основні правила написання твору-опису процесу праці за власним спостереженням, вчитель приклад твору цієї теми:

Із сивої давнини українці шанували свята. З особливою надією люди чекали на Великодень. Саме з цього великого свята починається розквітання природи, найсправжнісінька весна.

Саме на Великдень всі мами й бабусі роблять крашанки й печуть паски. Ці вироби зачаровують своєю красою. Вони запашні й духмяні. Змалечку я нетерпляче чекала Великодня як найголовнішого й найвеселішого свята. Мені дуже подобається спостерігати, як народжується свято.

Паски починають пекти в чистий четвер. В оселі має бути прибрано, вичищено, стіни повинні бути вибілені, а рушники випрані, накрохмалені. У нас в усіх святковий настрій. Матуся виставляє на стіл масло, яйця, борошно, родзинки й багато іншого.

Справжня гордість господині - добре спечена паска. Існує народна прикмета: добра паска - на добрий рік. Матуся чаклує над тістом. Вона вимішує його, а потім пильнує, щоб тісто не втекло з діжі. Поки тісто підходить, у печі розпалюють вогонь. Вишневі дрова - найкращі для випікання пасок. Досвідчені господині готують їх заздалегідь. Коли тісто підійде, його викладають у форми, але лише на третину, бо тісто буде підходити, тобто збільшуватися в об"ємі.

Кожна господиня прикрашає свої паски. Наприклад, моя матуся завжди посипає їх родзинками, кольоровим пшоном, змазує яєчним білком, збитим із цукром.

Випікають паски великі - для дорослих і менші - для дітей. Малеча з нетерпінням чекає, поки мама запросить їх до хати оглянути паску - справжнє великоднє диво. На жаль, куштувати паску відразу не можна. Це робиться за святковим столом у неділю, коли паски та інша їжа будуть посвячені в церкві.

Велику паску розрізають на здоров"я та радість. Потім діти одержують по невеличкій пасочці. Всі хлопці й дівчата полюбляють Великодні свята та з насолодою куштують смачну солодку паску.

Вчитель також зауважив, що учні повинні дотримувати всіх вивчених правил з граматики, фонетики, лексикології при написанні твору. Ще раз наголосив на тому, що опис має бути художнього стилю.

IV . Робота учнів над написанням твору.

Перш за все, учні складають план твору (простий). Потім на його основі, використовуючи підготовлені матеріали, створюють власний твір–опис, записуючи інформацію на чернетки.

V . Пояснення домашнього завдання.

Редагований текст твору-опису переписати з чернетки в зошит.

VI . Підсумок уроку .

    Дайте визначення поняття «твір-опис».

    Яких правил потрібно дотримуватися при написанні твору?

    Яка основна умова написання твору-опису?

Оцінювання результатів роботи учнів на уроці.

Оцінювання результатів роботи кожного учня на уроці, а також підтвердження мотивації поставленої оцінки.

Список використаної літератури:

    Білик Є.В. 1000 творів з української та зарубіжної літератури для 5–11 класів/ Є.В.Білик, С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2007. – С.79-80

    Глазова О. П., Кузнецов Ю. В. Рідна мова: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Освіта, 2005. - 288 с.

    Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з української мови 5-12 класи. За ред.. Л.П. Шабельникова/ Г.Т. Шелехова – Київ – Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.

    Шевчук С.В. Українське ділове мовлення: Підручник / 5-те, вид. доп. і перероб. – К.: Арій, 2009. – 576 с.

УРОК

З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

ЗА ТЕМОЮ «ПРИКМЕТНИК»

(7 КЛАС)

Методична розробка

УРОК № 1

ТЕМА. Прикметник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

МЕТА УРОКУ: поглибити і закріпити знання учнів про прикметник як частину мови, його значення, семантико – граматичні властивості, синтаксичну роль у реченні; сприяти виробленню в учнів уміння знаходити прикметники в тексті, визначати їх граматичні категорії; розвивати здатність мислити критично, аналізувати мовний матеріал, творчо підходити до розв ’язання проблемних завдань.

Виховувати вміння слухати співбесідника, вільно викладати власні думки. Прищеплювати любов до рідної мови.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Мотивація навчання школярів.

Організація класу

ІІ. Активізація.

І. Записати речення, вставивши на місце крапок пропущене слово.

На землю падає … сніг (Відповідь: білий, пухнастий…)

ІІ. «Кубування» (із вставленим в речення словом).

Клас ділиться на 2-3 групи. Кожній групі вчитель пропонує паперовий кубик, на гранях якого написано:

    розгляньте це слово; поясніть, як ви його розумієте;

    від чого це слово відрізняється?

    що спадає вам на думку у зв ’язку з цим словом? (це можуть бути схожі слова)

    подумайте, яким чином (для чого) це слово може бути використане (проаналізуйте слово);

    подумайте, чи потрібні такі слова взагалі?

    Запропонуйте докази «за» і «проти» цього.

ЗРАЗОК: - пухнастий – волохатенький (м ’ який …)

    відрізняється від слова «сніг», бо це не предмет і не особа;

    ознака, пухкий, м ’ який…;

    використовується для того, щоб описати сніг, зробити речення цікавішим;

    потрібно, бо інакше мовлення буде одноманітним;

    «за» - бо можна точніше уявити предмет, зробити опис виразнішим.

3. Обговорення.

Учні діляться результатами своєї роботи. Після того, як одна група закінчує читати певний пункт, інша – оцінює (схвалює або ставить запитання).

4. Підсумкове питання:

Як можна назвати такі слова, виражають (називають) ознаку предмета, використовуються для опису предметів, уточнюють, прикрашають наше мовлення? (прикметники).

ІІІ. Усвідомлення матеріалу.

    Оголошення теми, мети уроку.

    Робота з підручником. «Метод позначок».

Учні знайомляться з теоретичним матеріалом (читають), використовуючи умовні позначки:

V – “я це знав»

+ - «нове інформація»

- «це суперечить тому, що я знав»

? - «незрозуміле, викликав питання».

    Обговорення прочитаного. Пояснення незрозумілого.

    Творче завдання.

Підібрати якомога більше прикметників до показних слів за 2-3 хвилини:

Земля –

Мова –

Країна –

Мама

    Записати речення. Розібрати їх за членами. Зробити висновок про синтаксичну роль прикметників.

Синтаксичну роль прикметників.

Швидка течія підхопила човен.

Небо чисте й прозоре.

    Прослухати речення, виписати з них прикметники, визначити їх змінні ознаки (число, рід, відмінок):

Жали женчики, жали, серпики поламали, серпики золотії, женчики молодії. (Нар.тв.)

Добра нивонька була, сто кін ізродила. (Нар. Тв..)

Уперед до завзятого бою за громадські та людські права. (П. Грабовський).

    Домашнє завдання.

Вивчити правила п. 17, виконати вправу 210.

Інструктаж до виконання вправи.

І V . Рефлексія.

а) Підведення підсумків уроку. Учні дають короткі (можна письмові) відповіді на питання:

Яку інформацію я отримав на уроці?

Яким чином знадобляться мені отримані знання?

Що я можу зробити по-іншому тепер, коли володію новою інформацією?

б) Оцінювання учнів.

Урок – КВК на тему: «Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Сполучник»

Предмет: українська мова

Провела: вчитель української мови та

літератури ДБОЗ «Ленінська

загальноосвітня школа № 1»

Куценко Наталія Володимирівна

Мета: повторити та узагальнити вивчене з теми «Сполучник», удосконалювати орфографічні уміння й навички; розвивати увагу, кмітливість; виховувати бажання вчитися

Тип уроку : нетрадиційний

Обладнання: сигнальні картки, картки із завданнями, підручник

Хід уроку

    Мотивація навчання школярів

Слово вчителя

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову!

    Повідомлення теми та мети уроку

    Проведення КВК

Методичний коментар

Клас ділиться на дві команди, які обирають капітанів. Учитель пояснює хід змагання та систему оцінювання. Біля дошки журі оцінює команди. За кожну вірну відповідь – 1 бал. Вчитель підраховує кількість балів та виставляє оцінки. Капітани витягують номерки, щоб визначити порядок участі в змаганнях.

    Розминка

Прислів ׳ я та приказки

Один представник із команди читає прислів׳ я та приказки, а друга команда характеризує сполучники у цих прислів׳ ях за будовою та значенням. І навпаки.

По 3 прислів ׳ я на картках

Мовознавча розминка

За правильну відповідь – 1 бал

    Конкурс кмітливих

Біля дошки працює по одному представнику з кожної команди. Слід записати у 2 колонки сполучники: 1 – прості, 2 – складні

Щоб, і, через те що, проте, а, якби, але, тому що, коли, то, зате, як тільки, коли б, у зв׳ язку з тим що, неначе

    «Поетична мозаїка»

Уважно прослухати поезію, згадати назву і автора («Заповіт» Т. Шевченка). Із вірша виписати 3 сурядних сполучника та 3 підрядних, розібрати по 1 сполучнику як частину мови

    «Доповнити прислів ׳ я»

Записати прислів ׳ я, вставити замість крапок сполучники, вказати розряд

1 команда

Книга вчить ….на світі жить.

Мудрий не все каже …знає, …дурний не все знає , …каже.

2 команда

Від теплого слова.. лід розмерзає.

Наука в ліс не веде, …з лісу виводить.

    «Дивись – не помились»

Робота з сигнальними картками

Невірно

Прості сполучники: а, хоч, бо, що, як,і

Єднальні: і, ні..ні, та, й, у, але

Протиставні: а, але, та, І, проте, щоб

Сурядні: а, і, й, то, щоб, але, в

Розділові: або, чи, або..або, чи..чи, то..то

Пвдрядні: якщо, коли, щоб, мов, ні..ні, на, якби

Складні: щоб, якби, або, немов, але

Складені: тому що, для того щоб, коли, не зважаючи на те що

    Конкурс капітанів

Капітан 1 команди

Скласти два речення: у першому слово зате – сполучник, у другому – прийменник із займенником

Капітан 2 команди – проте

7 . «Сам собі коректор»

Синтаксичний розбір речень

1 команда

Прокидалось усе та цвіло навкруги.

2 команда

Цвітуть наші діти, як пишні квіти

8.Творчий конкурс

Скласти по 5 речень на тему «Весна іде..»

9. Підбиття підсумків. Вітання переможців. Оцінки

10. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи