دروس باز دانش نظری آکاردئون. درس آزاد در تخصص آکاردئون دکمه ای "کار بر روی تصویر هنری یک اثر"

طرح - طرح کلی یک درس آزاد

معلم اوسیپووا E.V.

محل:MOU DOD KDSHI کلاس شماره.

تاریخ برگزاری: 2014/04/28

موضوع درس: " کار روی سکته مغزی."

نوع درس: درسی در کاربرد دانش، مهارت ها و توانایی ها.

هدف از درس: بهبود مهارت های اجرای ضربات لگاتو و استاکاتو.

اهداف درس:

1. آموزشی: تمرین مهارت در انجام ضربات لگاتو و استاکاتو. مکانیک مناسب را در نمایشنامه های داده شده یاد بگیرید.

2. رشدی: رشد توانایی های خلاق. توسعه فرهنگ ارتباطی و اخلاقی رفتار.

3. آموزشی: القای عشق به فرهنگ موسیقی. آموزش توجه و پشتکار

روش ها: مشکل ساز. عملی، تولید مثلی

طرح درس:

1. مرحله سازمانی:

  1. با درود؛ خلق و خوی روانی دانش آموز؛
  2. پیام موضوع درس و اهداف آن.

2. بخش اصلی درس:

  1. کار بر روی مقیاس F – dur؛ آرپژ آکورد
  2. کار بر روی سکته مغزی "لگاتو" در آهنگ فولکلور مدرن روسی "Grushitsa".
  3. روی لمس «استاکاتو» در «مینوئت» بوکرینی کار کنید.

3. مرحله نهایی:

  1. انعکاس.
  2. مشق شب.
  3. خلاصه درس با ارزیابی کار انجام شده توسط دانش آموز.

تجهیزات:

بیان، پایه موسیقی، میز، صندلی، نت، تبلت کامپیوتر.

1. مرحله سازمانی.

این درس با دانش آموز کلاس چهارم بیان ساشا کاجورو برگزار می شود.

2. قسمت اصلی درس.

معلم: معمولا درس ما از کجا شروع می شود؟

شاگرد: از اجرای ترازو، آرپژ، آکورد.

معلم: گاما چیست؟

دانش آموز: این یک توالی از صداهای موسیقی در یک حرکت صعودی یا نزولی است.

معلم: درست است. امروز من و شما مقیاس اف ماژور را در دو اکتاو با ضربات "لگاتو" و "استاکاتو" اجرا خواهیم کرد. (روی ترازو کار کنید - ضربه ها، تغییر حرکت خز).

معلم: چرا ترازو، آرپژ، آکورد می نوازیم؟

هنرجو: هنگام اجرای ترازو، آرپژ و آکورد، تکنیک استفاده از ساز و مهارت های نواختن ساز بهبود می یابد.

معلم: درست است. حالا آرپژ و آکورد را در دو اکتاو با ضربات مختلف می نوازیم.

(کار بر روی آرپژ و آکورد - مراقب دست خود باشید، انگشتان خود را در کلیدها تا پایین فرو کنید؛ نرمی و آزادی دست، تغییر حرکت دم).

آهنگ فولکلور مدرن روسی "Grushitsa".

معلم: به نظر شما آهنگ فولکلور مدرن روسیه چیست؟

دانشجو: این یک قطعه موسیقی است که قاعدتاً نویسنده آن ناشناخته است، نویسنده خود مردم هستند. و مدرن است، زیرا این آهنگ اکنون، در خانه، سر میز تعطیلات خوانده می شود.

معلم: حالا بیایید به ضبط مردم شوروی گوش دهیم. آهنگ های "گروشیتسا".

خوشت آمد؟ می بینید که چقدر آهنگین و روان اجرا می شود. بنابراین من و شما یاد خواهیم گرفت که اینگونه بازی کنیم. وظیفه ما رسیدن به "لگاتو" است. "لگاتو" - این سکته به چه معناست؟

دانش آموز: عملکرد روان و متصل.

معلم: درست است. شما باید به آرامی بازی کنید، همه نت ها به هم متصل شوند، و برای رسیدن به این هدف باید انگشت گذاری صحیح را دنبال کنید.

(روی عبارات روی ضربه "لگاتو" کار کنید. دست آزاد نرم را تماشا کنید، حرکت خز را تغییر می دهد).

"Minuet" اثر بوکرینی

معلم: "Minuet" چیست؟

دانش آموز: مینوت یک رقص است.

معلم: درست است. مینوئه یک رقص محلی باستانی فرانسوی است که به دلیل قدم های کوچکش به این نام خوانده می شود. از اواسط قرن هفدهم. - سالن رقص، به طور گسترده در اروپا گسترش یافته است. و اکنون به او گوش خواهیم داد.

گوش دادن به صدای ضبط شده از مینوئت بوکرینی.

معلم: همانطور که می بینید، این یک رقص سبک و مطبوع است و اگر با لمس مناسب "staccato" (تند، ناگهانی) روی آن تأکید نکنید، شخصیت مورد نظر قطعه کار نخواهد کرد. استروک استاکاتو از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  • نوسان انگشت؛
  • انگشتان خود را بزنید؛
  • پرش صفحه کلید؛

روی عبارات مربوط به سکته مغزی "staccato" کار کنید. بر تغییر صحیح حرکت خز نظارت کنید.

3. جمع بندی نتایج درس.

معلم: چه چیز جدیدی در کلاس یاد گرفتید؟ چه چیزی را بیشتر به خاطر دارید؟ چه چیزی سخت بود؟ چی راحت بود چه چیزی را دوست داشتید؟ به کار خود امتیاز دهید؟

تکلیف خانه.

در درس آزاد شرکت کردند:

Siverskaya V.V.

ایوانووا O.N.

مالینینا تی وی.

میخائیلووا O.V.

سودوویکووا G.S.

اسمیرنوا I.V.


تسلط بر کیبورد ساز، توسعه مهارت های فنی و توانایی های خلاقانه در یک درس تخصصی

طرح کلی درس آزاد در کلاس آکاردئون


دانش آموز: سن 7 سال، کلاس 1.

موضوع درس:تسلط بر کیبورد ساز، توسعه مهارت های فنی و توانایی های خلاقانه در یک درس تخصصی.
نوع درس:ترکیب شده.
هدف از درس:شکل گیری اجرا و توسعه مهارت های فنی در نواختن ساز.
اهداف درس:
1. آموزشی:دانش دانش آموز را تعمیم داده و عمیق تر کنید، مهارت حرکت عمودی انگشت سوم را در امتداد ردیف دوم صفحه کلید سمت چپ توسعه دهید.

2. رشدی:توسعه توجه، گوش دادن به موسیقی هنگام نواختن یک ساز، مهارت های فنی فنی و توانایی های خلاقانه.
3. آموزش:القای علاقه و عشق به هنر موسیقی.
4. صرفه جویی در سلامت:وضعیت صحیح، وضعیت دست، نصب ابزار.
قالب درس:شخصی.
وسایل فنی:آکاردئون دکمه ای برای دانش آموز، آکاردئون دکمه ای برای معلم، کنترل از راه دور، میز، صندلی، نت برگ، کتاب کار دانش آموز، وسایل تصویری، مرکز موسیقی.
طرح درس رپرتوار:
1. تمرینات موضعی.
2. مقیاس سی ماژور، آرپژ.
3. R.N.P. "گل ذرت"، R.N.P. "پرواز نکن بلبل"
4. S. Skvortsov. "اتود".
5. آر باژیلین. "باران آفتابی" (در حال پخش در یک موسیقی متن).
ساختار درس:
دانش آموز از همان اولین درس ها نواختن را بدون نگاه کردن به صفحه کلید یاد می گیرد. قبل از شروع به پخش آهنگ، او باید انگشتان خود را روی کلیدها قرار دهد: do - انگشت دوم، mi - سوم، فا - چهارم.
مرحله‌بندی سنتی شامل استفاده از اصل اصلی انگشت‌گذاری، اختصاص یک انگشت خاص - "استاد" - به هر ردیف عمودی است. در این حالت، وضعیت دست راست ثابت تر است، زیرا انگشت اول، پشت تخته انگشت، به نگه داشتن دست در موقعیت خاصی کمک می کند. این به دانش آموز اجازه می دهد تا خود کلید را بهتر احساس کند و ثبات موقعیت دست را تضمین می کند. لازم به یادآوری است که باید "پنجره" را باز نگه دارید، یعنی سوراخ بین قسمت داخلی دست و صفحه انگشت. هنگام کار بر روی صفحه کلید سمت راست، حداقل بار وزن برای غلبه بر مقاومت "چشمه" و آزاد شدن داخلی نیروهای عضلانی انگشت در لحظه خروج از صفحه کلید کنترل می شود. در پایان تمرین، باید دست خود را آزاد کنید: به سمت پایین، حرکات چرخشی کوچک با دست.
موقعیت دست چپ هنگام بازی با دست راست: "پاشنه"، یعنی. با پایه کف دست، دست چپ در لبه پوشش نیم تنه سمت چپ قرار دارد، دست در بالای صفحه کلید قرار دارد. بهتر است نوک انگشتان را روی بدن پشت ردیف کمکی قرار دهید. این وضعیت، دست چپ را به موقعیت صحیح عادت می دهد و کار عضلات لازم را بهبود می بخشد.
تسلط بر مبانی علم خز، استخراج صداهای بلند، همانطور که توسط معلم نشان داده شده است، با گوش، بدون یادداشت انجام می شود. معلم به یکنواختی دم، کیفیت تولید صدا، غیر قابل قبول بودن انحراف انگشتان، احساس سه نقطه حمایت لازم برای تماس با نیم تنه چپ و همچنین وجود یک نقطه توجه می کند. تاکید برای ابزار بر روی ران داخلی پای راست هنگام فشار دادن دم.
ایجاد احساسات، احساسات لامسه، توانایی یافتن کلیدهای مناسب و متعادل کردن تلاش های عضلانی با خاصیت ارتجاعی کلیدها، اجتناب از فشار بیش از حد و انحراف مفاصل، حفظ کنترل بر موقعیت صحیح دست چپ.
تسلط بر مهارت حرکت عمودی انگشت سوم در امتداد ردیف دوم صفحه کلید سمت چپ، همانطور که توسط معلم نشان داده شده است، توسط گوش انجام می شود. قبل از شروع بازی، باید چهار انگشت را روی ردیف دوم صفحه کلید سمت چپ قرار دهید، انگشت دوم را روی کلید G، انگشت سوم را روی کلید C، انگشت چهارم را روی کلید F و انگشت پنجم را روی کلید F قرار دهید. انگشت روی کلید سیاه این تمرین با انگشت سوم انجام می شود. دست به سمت بالا یا پایین حرکت می کند در حالی که موقعیت انگشتان بدون تغییر باقی می ماند.

هنگام آشنایی با یک کار جدید، روش خاصی برای یادگیری وجود دارد:
1. معلم کلمات آهنگ را می خواند.
2. معلم ملودی آهنگ را با دست راست می نوازد و همزمان می خواند.
3. معلم و شاگرد با هم به صدای ملودی روی ساز می خوانند.
4. دانش آموز در حین نواختن معلم آهنگی می خواند.
5. دانش آموز آواز می خواند و همزمان الگوی ریتمیک را کف می زند.
6. معلم با نام بردن نت ها با دانش آموز آهنگی را می نوازد و می خواند.
7. معلم آهنگی را می نوازد و می خواند، همراه با دانش آموز محل تعویض دم را - با استنشاق بین عبارات - تعیین می کند.
8. دانش آموز آهنگ را چندین بار، در نسخه های مختلف پخش می کند: ملودی را با کلمات پخش و همزمان بخواند، بنواز و بخوان، نام گذاری نت ها، ملودی را بدون کلام بنواز.
توجه زیادی در درس به گوش دادن به موسیقی می شود. اجرای قطعاتی که معلم برای شنیدن انتخاب می کند، ذائقه موسیقایی دانش آموز را توسعه می دهد، شیوه خاصی از اجرا را القا می کند، افق دید او را گسترش می دهد و کارنامه اش را متنوع می کند. گوش دادن به آثار با گفت و گوهایی همراه است - دیالوگ هایی در مورد شخصیت، محتوا، ابزارهای بیانی قطعه مورد شنیدن. اجرای موسیقی توسط معلم باید به عنوان الگو برای هنرجو باشد.
نواختن در یک گروه باید بخشی از هر برنامه درسی باشد. نواختن موسیقی با هم به رشد حس ریتم کمک می کند، شنوایی هارمونیک را غنی می کند و مهارت های بینایی خواندن را توسعه می دهد. معلم و دانش آموز در طول بازی یک کل هستند.
در طول درس با ضبط صوت کار می کنیم. کودکان واقعاً این پیچ و تاب روش شناختی را دوست دارند. پخش موسیقی متن، توانایی گوش دادن و شنیدن را افزایش می دهد. نظم و انضباط ریتمیک، حس تمپو و بیان اجرا را در اجراکننده ایجاد می کند.

در طول کلاس ها:
1. بازی تمرینات وضعیتی. در مرحله اولیه آموزش، برای رشد مهارت های حرکتی اولیه در دانش آموز، تمرینات خاصی لازم است که او را برای انجام کارهای فنی آماده کند. به وضعیت نشستن شاگرد، وضعیت دست ها و پاها و نحوه نصب ساز توجه کنید.
2. نواختن مقیاس سی ماژور به صورت کامل، نیم، ربع، هشتم، شمارش با صدای بلند با ضربات مختلف، آرپژ.
3. نواختن قطعاتی که قبلا یاد گرفته شده با اشاره به معایب و مزایا: R.N.P. "گل ذرت"، R.N.P. بلبل پرواز نکن.
4. توسعه موفقیت آمیز فناوری بدون کار بر روی طرح ها غیرممکن است. S. Skvortsov "اتود". روی دقت انگشت گذاری، تغییر خز کار کنید.
5. انجام تربیت بدنی.
"هامپتی دامپی". تمرین به صورت ایستاده انجام می شود. هر دو بازو را بالا بیاورید و از دو طرف پایین پرتاب کنید و نیم تنه خود را کمی به سمت جلو خم کنید. بازوها با اینرسی حرکت می کنند، در همان زمان کلمات تلفظ می شوند: "Humpty Dumpty".
"سرباز و خرس کوچولو" در حالی که روی صندلی نشسته اجرا می شود. با دستور "سرباز"، پشت خود را صاف کنید و مانند یک سرباز حلبی بی حرکت بنشینید. با دستور "توله خرس"، استراحت کنید و پشت خود را گرد کنید، مانند یک توله خرس نرم و چاق.
6. هنگام پخش موسیقی متن، باید بازی را کنترل کنید. یکی از مولفه های مهم هنگام نواختن، ریتم متر است. اگر ریتم متر نقض شود، کل عملکرد از بین می رود. ریتم متر نیز به رشد فنی دانش آموز کمک می کند.

تجزیه و تحلیل درس:
نتیجه درس نشان داد که وظایف تعیین شده توسط معلم به طور جامع افشا شده است:
- دقت و وضوح وظایف محول شده.
- انواع مواد موسیقی که باعث رشد توانایی های خلاق کودک می شود.
- ایجاد یک سری فیگوراتیو (مقایسه های مجازی، تداعی ها).
- فعال سازی کنترل شنوایی
- توسعه تفکر (بازی در یک گروه).
- ارائه مفاهیم نظری در زمینه یک تصویر موسیقی.
- خود تحلیلی توسط دانشجویان آثار انجام شده.

7. تکالیف.
8. علامت گذاری کنید.

کتاب های مورد استفاده:

1. G.I. کریلوا. ABC یک نوازنده کوچک آکاردئون، قسمت 1، قسمت 2.
2. D. Samoilov. "گلچین یک آکاردئونیست، پایه های 1-3."
3. V. Semenov. "مدرسه مدرن نواختن آکاردئون دکمه ای."
4. D. Samoilov. "15 درس در مورد نواختن آکاردئون دکمه."
5. پی سروتیوک. "من می خواهم یک نوازنده آکاردئون باشم."

خلاصه درس باز در تخصص آکاردئون دکمه ای با موضوع ” کار بر روی تصویر هنری یک اثر با استفاده از مثال B.N.P. "بلدرچین"، "Polyushko-field" توسط L. Knipper.

گولشیخینا مارینا الکساندرونا. معلم آکاردئون، MBOU DOD "مدرسه موسیقی کودکان Taseev"

شرح کار:ایجاد تصویر هنری هنرجو هنگام نواختن قطعات موسیقی روی ساز یکی از مهمترین وظایف معلم موسیقی است. هنگام کار بر روی تصویر هنری یک اثر موسیقی ، وظیفه اصلی معلم این است که تعدادی توانایی در دانش آموز ایجاد کند که به "اشتیاق" او هنگام بازی کمک می کند. اینها شامل تخیل خلاق و توجه خلاق است. پرورش تخیل خلاق با هدف توسعه وضوح، انعطاف پذیری و ابتکار آن است. توانایی تصور واضح و واضح یک تصویر هنری نه تنها برای نوازندگان، بلکه برای نویسندگان، آهنگسازان و هنرمندان نیز مشخص است. خلاصه ای از یک درس در تخصص آکاردئون با موضوع "کار بر روی تصویر هنری یک اثر" را مورد توجه شما قرار می دهم. این خلاصه فرم ها و روش های کار در دروس تخصصی با دانش آموزان دبستانی آموزشگاه های موسیقی کودکان را ارائه می دهد تا با استفاده از نمونه نمایش های مختلف تصویر هنری یک اثر را آشکار کند.


هدف:این خلاصه درس ممکن است برای معلمان تخصص (آکاردئون، آکاردئون) آموزشگاه های موسیقی و هنر مفید باشد. این مطالب برای دانش آموزان کلاس های 1-2 مدارس موسیقی کودکان طراحی شده است.

نوع درس:باز کن
شکل کار:شخصی
موضوع درس
– روی تصویر هنری یک اثر با مثال B.N.P کار کنید. "بلدرچین"، "Polyushko-field" توسط L. Knipper
هدف از درس:یاد بگیرید که تصویر هنری آثار را آشکار کنید.
وظایف:
آموزشی- تعریف مفهوم "تصویر هنری یک اثر"؛ آموزش نشان دادن قصد کار
آموزشی- پرورش فرهنگ انجام کار.
رشدی- پرورش توانایی گوش دادن و درک قطعه در حال اجرا، توسعه تخیل، تفکر، حافظه، حس ریتم.

در طول کلاس ها
ساختار درس شامل پنج بخش است:
بخش 1 - سازمانی
قسمت 2 - کار بر روی مواد جدید؛
قسمت 3 - ادغام مطالب مورد مطالعه در درس.
قسمت 4 - خلاصه درس
قسمت 5 - جمله بندی تکالیف.

بخش 1 - سازمانی
آماده سازی دستگاه بازی:
بازی ترازو C، G Major با دست راست در ضربات مختلف: legato، staccato. آرپژ، آکوردهای دست راست با سرعت آهسته؛
نواختن مقیاس سی ماژور با دست چپ.
نواختن مقیاس سی ماژور با دو دست.
تجزیه و تحلیل تکالیف - گزارش شفاهی در مورد تکالیف انجام شده: چه وظایفی برای دانش آموز تعیین شده است، چه کارهایی انجام شده است و چه چیزی کاملاً جواب نداده است، چرا؟ در حین اجرا با چه مشکلاتی مواجه شدید؟ بررسی تکالیف - نواختن کامل قطعات با دو دست "Polyushko-Field" توسط L. Knipper و B.N.P. "بلدرچین" با تکمیل وظایف محول شده قبلی:
1. دم را در مکان های مشخص شده متن موسیقی تغییر دهید.
2. الزامات انگشت گذاری را به دقت برآورده کنید - انگشتان قرار گرفته در بالای نت های موسیقی را مشاهده کنید.
3. تمام مدت زمان را با دقت حفظ کنید.
4. نگه داشتن سرعت یکنواخت عملکرد.
5. دستیابی به نواختن بدون وقفه با هر دو دست، در حالی که متن موسیقی را با دقت دنبال کنید.

قسمت 2 - کار بر روی آشکار کردن اثر هنری
تعیین هدف درسی- برای اینکه یاد بگیریم هدف کار را آشکار کنیم، یعنی. تصویر هنری، باید بفهمید که چیست و با چه ابزاری قصد کار آشکار می شود. بنابراین، هدف درس ما استخراج مفهوم "تصویر هنری" و یادگیری آشکار کردن آن با استفاده از ابزار بیان موسیقی است.
روش های کار بر روی نمایشنامه "پلیوشکو فیلد" اثر L. Knipper
پخش کامل نمایشنامه توسط معلم؛
تجزیه و تحلیل عملکرد: پاسخ دانش آموز به سوالات معلم:
1-به نظر شما این کار درباره چیست؟ در حین گفتگو، می توان از نقاشی ها و طراحی ها برای کمک به درک معنای اثر استفاده کرد.


2. آیا کلمات آهنگ را می دانید؟


3. چه چیزی به شما کمک کرد تا بفهمید این کار درباره چیست؟ آهنگساز از چه ابزاری برای بیان موسیقی استفاده کرده است؟
4-تمپو در این قطعه چیست؟ دینامیک، سکته مغزی، شخصیت همراهی؟
5. نمایشنامه را می توان به چند قسمت تقسیم کرد؟ در قسمت اول چه چیزی و در قسمت دوم ارائه کردیم؟ چگونه این تغییر در موسیقی محسوس است؟


6. سعی کنید توضیح دهید که "تصویر هنری" چیست؟

پس از پاسخ دادن دانش آموز به سوالات، باید شروع به کار بر روی تصویر هنری نمایشنامه "Poliushko-Field" کنید.
روش های کار
1. نمایش دقیق معلم بر روی ساز - نواختن هر قسمت به طور جداگانه.
2. نواختن در یک گروه با یک معلم.
3. کار بر روی عبارت: تعیین نقطه اوج در هر عبارت، به تصویر کشیدن گرافیکی پویایی در نت ها، آواز خواندن ملودی، نشان دادن معلم بر روی ساز. روش بازی مقایسه (بازی معلم و دانش آموز مقایسه می شود، تجزیه و تحلیل)
4. کار بر روی ریتم: بازی با شمارش با صدای بلند، کف زدن ریتم هر قسمت، کار بر روی مکان های ریتمیک دشوار.
5. روی ضربات کار کنید - برای دستیابی به نواختن منسجم و روان در قسمت راست و در قسمت چپ - برای دستیابی به همراهی واضح (بازی با دست های جداگانه).
6. اتصال دو قسمت: در قسمت اول یک تصویر هنری وجود دارد - "یک ستون پا در حال رژه رفتن است" و در قسمت دوم - "سواره نظام" (ایجاد چنین تصویری با تغییر در همراهی تسهیل می شود. )
7. کار بر روی یک سرعت اجرا یکنواخت - بازی با مترونوم.
8. اگر هنگام اتصال مشکلی پیش آمد، باید با دست های جداگانه به کار برگردید تا متن موسیقی، انگشت گذاری و تغییر دم را روشن کنید.

روش های کار بر روی B.N.P. "بلدرچین" شبیه روش های کار بر روی نمایشنامه "پلیوشکو فیلد" ال.نیپر است.



بخش 3 - تلفیق مهارت های آموخته شده در درس
اجرای کامل نمایشنامه توسط دانش آموزان با دو دست با انجام دقیق تکلیف محوله - هنگام بازی برای آشکار شدن تصویر هنری کار. تجزیه و تحلیل عملکرد خود، نشان دهنده جنبه های مثبت و منفی هنگام نواختن قطعات.

قسمت 4 - خلاصه درس
دانش آموز با وظایفی که به او محول شده بود کنار آمد: او سعی کرد هنگام بازی تصویر هنری آثار را منتقل کند ، یاد گرفت که به طور مستقل عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کند ، خطاها ، مشکلات در اجرا را پیدا کند و به دنبال راه هایی برای غلبه بر آنها باشد. دانش آموز متوجه شد که برای اینکه یک قطعه به صدا درآید، یادگیری دقیق متن موسیقایی کافی نیست. بر وسایل بیان موسیقی در آینده برنامه ریزی شده است که دانش آموز به صورت مستقل کار کند تا تصویر هنری کار آشکار شود.

بخش 5 - تدوین تکالیف
تلفیق مهارت های به دست آمده در درس - پخش کامل نمایشنامه ها با در نظر گرفتن تمام نظرات.

این روش هایی که هنگام کار بر روی آشکارسازی تصویر هنری با استفاده از نمونه آثار "پلیوشکو-فیلد" و "بلدرچین" استفاده می شود، می تواند هنگام کار در سایر آثار استفاده شود. چنین روش‌هایی از کار روی یک اثر به دانش‌آموزان در آینده کمک می‌کند تا به طور مستقل روی آشکار کردن تصویر هنری در آثار کار کنند.

گوتسل النا آناتولونا
عنوان شغل:معلم آکاردئون
موسسه تحصیلی: MKOUDO "مدرسه هنر کودکان Katav-Ivanovo"
محل:شهر کاتاو-ایوانوفسک، منطقه چلیابینسک
نام مواد:درس عمومی
موضوع:"مرحله اولیه آموزش در کلاس آکاردئون"
تاریخ انتشار: 13.10.2016
فصل:آموزش اضافی

درس باز معلم آکاردئون Gutsul E.A.

(موضوع: تخصص)
دانش آموز: کریل کرپیچنکو، سن 7 ساله، کلاس 1 (7 ساله)
موضوع درس:
صحنه سازی و توسعه دستگاه اجرا، تشکیل موقعیت فرود، تسلط بر کیبورد ساز، توسعه مهارت های فنی و توانایی های خلاقانه در درس تخصصی.
نوع درس:
ترکیب شده.
هدف از درس:
شکل گیری اجرا و توسعه مهارت های فنی در نواختن ساز.
اهداف درس:
1. آموزشی: تعمیم و تعمیق دانش نظری دانش آموز، توسعه مهارت حرکت آزادانه دست راست بر روی صفحه کلید راست. 2. رشدی: توسعه توجه، گوش دادن به موسیقی هنگام نواختن ساز، مهارت های فنی اجرایی، توانایی های خلاقانه. 3. آموزشی: القای علاقه و عشق به هنر موسیقی. 4. صرفه جویی در سلامت: وضعیت صحیح، موقعیت دست، نصب ابزار.
قالب درس:
شخصی.
وسایل فنی:
آکاردئون دکمه ای برای دانش آموز، آکاردئون دکمه ای برای معلم، ریموت کنترل، میز، صندلی، نت آهنگ.
طرح درس رپرتوار:
1. تمرینات انگشت: توسعه استقلال انگشت "Teremki"، "Brothers"؛ توسعه کشش عضلانی "کشش فشار"، "ماشین های بادگیر" و غیره. 2. مقیاس سی ماژور با مدت زمان های مختلف. 3. د.پ. "گل ذرت"، Shplatova "Bobik"، D.p. "درامر"، D.p. “Rain” 4. تمرین های دو دستی (همراهی با آکوردهای ماژور) 5. R.n.p. «مانند زیر تپه، زیر کوه»، R.n.p. "بره ها" (به طور جداگانه با هر دست)
ساختار درس:
تشکیل دستگاه بازی: معلم، همراه با دانش آموز، تمرینات انگشتی را برای ایجاد استقلال انگشت، توسعه کشش عضلانی و ایجاد انعطاف پذیری انگشتان و دست انجام می دهد. تقویت مهارت های تولید دانش آموز از همان اولین درس ها نواختن را بدون نگاه کردن به صفحه کلید یاد می گیرد. برای تسهیل جهت‌یابی، بریدگی‌هایی روی کلیدهای «Do» (ردیف اول)، «F» (ردیف سوم) و «Salt» (ردیف دوم) در صفحه‌کلید سمت راست ایجاد می‌شود. قبل از شروع خواندن آهنگ، دانش آموز باید انگشتان خود را روی کلیدها قرار دهد: do - انگشت دوم، mi - سوم، فا.
- چهارم انگشت گذاری 4 انگشتی مورد استفاده قرارگیری سنتی را در نظر می گیرد و به هر ردیف عمودی یک انگشت خاص - "master" اختصاص می دهد. با توجه به اینکه انگشت اول دست راست پشت تخته انگشتی قرار دارد، موقعیت دست راست ثابت است و به نگه داشتن دست در موقعیت خاصی کمک می کند. این به دانش آموز اجازه می دهد تا خود کلید را بهتر احساس کند و ثبات موقعیت دست را تضمین می کند. اما در عین حال، لازم به یادآوری است که باید سوراخ بین قسمت داخلی دست و صفحه انگشت را باز نگه دارید، به اصطلاح "پنجره". برای تثبیت این مهارت، تمرین‌هایی را بدون صدا انجام می‌دهیم: لغزش آزاد عمودی همه انگشتان در امتداد هر ردیف. در پایان تمرین، باید دست خود را آزاد کنید: به سمت پایین، حرکات چرخشی کوچک با دست. تسلط بر مبانی علم خز با استفاده از مقیاس سی ماژور به عنوان مثال. معلم به یکنواختی دم، کیفیت تولید صدا، غیر قابل قبول بودن انحراف انگشتان، احساس سه نقطه حمایت لازم برای تماس با نیم تنه چپ و همچنین وجود یک نقطه توجه می کند. تاکید برای ابزار بر روی ران داخلی پای راست هنگام فشار دادن دم. ایجاد حس لامسه، توانایی یافتن کلیدهای مناسب و متعادل کردن تلاش های عضلانی با خاصیت ارتجاعی کلیدها، اجتناب از فشار بیش از حد و انحراف مفاصل و حفظ کنترل روی موقعیت صحیح دست راست. آشنایی با یک قطعه جدید با استفاده از الگوریتم یادگیری معین: 1. معلم ملودی جدیدی می نوازد. 2. دانش آموز اندازه آهنگ جدید، مدت زمان را نام می برد و نت ها را می خواند. 3. دانش آموز آواز می خواند (اگر آهنگ دارای کلمات باشد) و در عین حال الگوی ریتمیک را کف می زند. 4. دانش آموز آهنگ شمارش را به طور جداگانه با هر دست با صدای بلند پخش می کند.
در طول کلاس ها:
(مرحله مقدماتی) 1. سخنرانی مقدماتی معلم: معرفی دانش آموز، پوشش موضوع درس.
.
2. بازی تمرینات انگشت. در مرحله اولیه آموزش، به منظور توسعه مهارت های حرکتی اولیه در دانش آموز، تمرینات خاصی لازم است که او را برای انجام وظایف فنی آماده کند. دانش آموز همراه با معلم تمریناتی را برای ایجاد استقلال انگشت انجام می دهد:
"ترمکی"
کف دست ها جلوی سینه بسته می شوند. با فشار دادن نوک انگشتان اشاره به هم، این انگشتان را تا حد امکان خم کنید تا در اولین مفاصل خم شوند. عمارت برای میخائیلا پوتاپیچ آماده است! ما در حال ساختن عمارت دومی برای همسرش ناستاسیا ایوانونا هستیم - انگشتان مضر که در نوک آن به هم فشرده شده اند خم شده اند.
برای میشوتکای کوچک، برج با انگشتان حلقه ساخته شده است، و برای ماشنکا - با انگشتان کوچک.
"برادران"
دستتان را بالا بیاورید، کف دستتان را صاف کنید، انگشتانتان را ببندید (برادران در کلبه نشستند) انگشت کوچک را به طرفین حرکت می دهیم و به مدت 2-3 ثانیه در این حالت نگه می داریم. انگشت کوچک کمی تکان می خورد، سپس به حالت اولیه خود باز می گردد. (کوچولو می‌خواست قدم بزند. اما برایش کسل‌کننده است که به تنهایی راه برود. او برادرش را دعوت می‌کند تا با هم به پیاده‌روی بروند) دو انگشت را که به یکدیگر فشار داده‌اند به طرفین حرکت دهید: انگشت کوچک و انگشت حلقه. آنها را به مدت 2-3 ثانیه در این وضعیت نگه دارید. انگشت کوچک و انگشت حلقه کمی تکان می‌خورند، سپس به حالت اولیه خود باز می‌گردند. (بله، راه رفتن دو نفر خسته کننده است. سه نفر را به پیاده روی دعوت می کنند) سه انگشت را که به هم فشار داده اید به طرفین حرکت دهید: انگشت کوچک، انگشت حلقه و انگشت وسط، 2-3 انگشت نگه دارید. ثانیه (برای بزرگترها غم انگیز است که در کلبه بنشینند. آنها برادران خود را به خانه خود می خوانند.) انگشتان شست و سبابه چهار بار در نوک آنها به هم متصل شده اند. همه انگشتان به هم متصل می شوند، دست شل می شود. سپس دست دیگر کار می کند. تمریناتی برای توسعه کشش عضلانی
"بکشید فشار دهید"
بازوها به پایین پایین می آیند، پشت کف دست ها به هم متصل می شوند. انگشتان اشاره و وسط با همان انگشتان دست دیگر ضربدر می شوند. انتهای آنها به هم می پیوندد انگشتان به هم چسبیده به طور متناوب به جلو و عقب حرکت می کنند. هنگام تکرار بازی، انگشتان وسط و حلقه در هم قفل می شوند. (Pull-Push در حال اجرا است، با عجله، اما تکان نمی خورد.)
"ماشین های بادگیر"


بازیکنان انگشتان خود را قفل می کنند (فقط انگشتان شست آنها در هم قفل نمی شود) و به ماشین های بادگیر تبدیل می شوند. کلید در دست رهبر است. مجری با سه چرخش کلید ماشین ها را "شروع" می کند. نفس بکشید و ماشین ها با صدای "ژ-ژ-ژ!" حرکت می کنند. شست‌ها سریع‌تر و سریع‌تر شروع به چرخیدن به دور یکدیگر می‌کنند. تا زمانی که گیاه تمام شود (تا زمانی که نفس کافی باشد). چنین تمرینات دست وسیله ای اضافی برای تسهیل مهارت های مرحله بندی اولیه است و همچنین به علاقه مندی کودک، توسعه تفکر خلاق، توجه و توانایی او برای کنترل بدن کمک می کند.

3. نواختن ساز. معلم به صندلی دانش آموز، وضعیت دست ها و پاها و نصب ساز توجه می کند، زیرا فرود صحیح، موقعیت آکاردئون دکمه و
ثبات ابزار و آزادی حرکت دست و انگشتان را فراهم می کند.
(کنترل در طول درس)
(مرحله اصلی) 1. پخش مقیاس سی ماژور. دانش آموز مقیاس را به صورت کامل، نیم و ربع می نوازد و با صدای بلند شمارش می کند. هنگام بازی با مدت زمان کامل، تغییر دم از طریق یک نت، با مدت زمان نیم - از طریق دو نت، و با مدت زمان یک چهارم - از طریق چهار نت انجام می شود. معلم بر حمل صاف و یکنواخت خز نظارت می کند و همچنین توجه را به غیر قابل قبول بودن انحراف انگشتان در فالانکس اول جلب می کند. 2. پخش نمایشنامه های آموخته شده قبلی، تجزیه و تحلیل مشترک با دانش آموز از کاستی ها و مزایا: د.پ. "گل ذرت" (بازی شده با آواز خواندن، آرام، شخصیت نرم) O. Shplatova "Bobik" (بازی شده با آواز خواندن، شخصیت شاد، شاد) D.p. "درامر" (بازی با شخصیت آوازخوان، شاد، راهپیمایی) D.p. "باران" (بازی شده با آواز، شخصیت شاد، سبک است) بحث پس از پخش هر آهنگ: آیا می توان شخصیت را منتقل کرد، آیا تغییر دم، انگشت گذاری، حرکت انگشت مشاهده شد، آیا فرود صحیح مشاهده شد یا خیر. 3. تسلط بر همراهی با آکوردهای ماژور. اجرای تمرینات با دو دست با آکوردهای اصلی در همراهی. 4. انجام تربیت بدنی. "هامپتی دامپی". تمرین به صورت ایستاده انجام می شود. هر دو بازو را بالا بیاورید و از دو طرف پایین پرتاب کنید و نیم تنه خود را کمی به سمت جلو خم کنید. بازوها با اینرسی حرکت می کنند، در همان زمان کلمات تلفظ می شوند: "Humpty Dumpty". "سرباز و خرس کوچولو" در حالی که روی صندلی نشسته اجرا می شود. با دستور "سرباز"، پشت خود را صاف کنید و مانند یک سرباز حلبی بی حرکت بنشینید. با دستور "توله خرس"، استراحت کنید و پشت خود را گرد کنید، مانند یک توله خرس نرم و چاق. 5. آموزش آهنگ های جدید: R.n.p. "مثل زیر تپه، زیر کوه" (بازی معلم با کلمات، تعیین شخصیت، اندازه، خواندن یادداشت ها، بازی با هر دست به طور جداگانه). R.n.p. "اندام" (بازی معلم با کلمات، تعیین شخصیت، اندازه، خواندن یادداشت ها، بازی با هر دست به طور جداگانه). (مرحله پایانی) 1. علامت گذاری 2. ثبت تکالیف.
تجزیه و تحلیل درس:
نتیجه درس نشان داد که وظایف تعیین شده توسط معلم جامع است
افشا شده: - وضوح و وضوح وظایف محول شده. - انواع مواد موسیقی که باعث رشد توانایی های خلاق کودک می شود. - ایجاد یک سری فیگوراتیو (مقایسه های مجازی، تداعی ها). - فعال سازی کنترل شنوایی - ارائه مفاهیم نظری در زمینه یک تصویر موسیقی. - خود تحلیلی توسط دانشجویان آثار انجام شده.
کتاب های مورد استفاده:
1. O. Shplatova "گام اول" 2. D. Ugrinovich "Bayan، گروه مقدماتی" 3. V. Stativkin "مدرسه نواختن روی آکاردئون دکمه آماده انتخابی." 4. D. Samoilov. "مدرسه نواختن آکاردئون دکمه ای." 5.E. مشکین " صحنه سازی و توسعه دستگاه اجرای نوازنده آکاردئون "

درس آزاد تخصصی آکاردئون

با دانش آموز کلاس دوم دیما ژاریکوف.

تکمیل شده توسط: Kulagina G.N.

معلم آکاردئون

MOU DOD LDSHI Lagan

موضوع درس:

    تسلط بر سکته‌های اجرایی "لگاتو" و "استاکاتو".

هدف از درس:

    نشان دادن کار مداوم روی کار؛

    مهارت های انجام ضربات "لگاتو" و "استاکاتو" را توسعه دهید.

اهداف درس:

    آموزشی –آموزش توجه، توانایی گوش دادن و به خاطر سپردن؛

    آموزشی –مهارت های بازی عملی را با ضربات "لگاتو" و "استاکاتو" تثبیت کنید.

    رشدی –کار بر روی تکنیک های تولید صدا شناسایی رویکرد فردی برای استفاده از وسایل بیانی.

    صرفه جویی در سلامت:

    1. وضعیت صحیح، نصب ابزار، موقعیت دست.

      مکث پویا، گنجاندن لحظات بازی (عضلات انگشتان رشد می کنند)، ژیمناستیک برای چشم ها برای شل کردن عضلات.

      تناوب انواع مختلف فعالیت های آموزشی (تمرین ها با تکرار قطعات آموخته شده، نواختن ترازو، تجزیه و تحلیل مطالب موسیقی و گوش دادن به موسیقی جایگزین می شوند)

نوع درس:

    ترکیب شده.

قالب درس:

    شخصی.

روش های تدریس:

    انتقال کلامی و ادراک شنیداری؛

    ساز زدن؛

    روش های بازی؛

    مشاهده؛

وسایل آموزشی:

    آلات موسیقی (آکاردئون)؛

    ادبیات موسیقی.

طرح درس:

    زمان سازماندهی

    دست گرمی بازی کردن. تمرینات با هدف آزادی سیستم اسکلتی عضلانی.

سی ماژور – دو دست، آرپژ (کوتاه، بلند)، آکورد؛

مینور (طبیعی، هارمونیک، ملودیک)، آرپژ (کوتاه، بلند)، آکورد.

4. تکرار قطعات آموخته شده:

B.n.p. "یانکا"، N. Lysenko "آهنگ ووچیک"

R.n.p. "اوه، توس"، B. Savchenko "آهنگ گربه لئوپولد"

5. بررسی تکالیف

Ukr.n.p. "ویولن در خیابان می نوازد"

6. تسلط بر مواد آموزشی جدید، نمایشنامه K. Listov "In the Dugout".

7. بازی برای حدس زدن شخصیت های افسانه.

8. جمع بندی درس.

9. نمره درس، تکلیف.

در طول کلاس ها

    زمان سازماندهی:

    • آماده سازی معلم برای کار؛

      سازگاری روانی؛

      فعال شدن توجه

    کار بر روی مواد فنی

    • انجام تمرینات روانی انگشت. (باید توجه زیادی به تمرین شود. مطالعه مطالب جدید و تکرار قطعات تکمیل شده بدون آمادگی قبلی، ناگزیر منجر به یک سری حرکات اشتباه می شود. تمرینات، تمرکز حواس دانش آموز بر حرکات جدید، اثربخشی کلاس ها را افزایش می دهد و دوره را کوتاه می کند. یادگیری)؛

    اجرای ترازو:

سی ماژور (دو دست)، آرپژ، آکورد.

مینور با دست راست (طبیعی، هارمونیک، ملودیک)، ضربه های مختلف و سایه های پویا، آرپژ، آکورد.

    تکرار قطعات آموخته شدهاجرا با حرکت صحیح خز، انگشت گذاری و سایه های پویا.

B.n.p. "یانکا"؛

N. Lysenko "آهنگ ووچیک"؛

R.n.p. "اوه تو توس"؛

ب. ساوچنکو «آواز لئوپولد گربه».

3.پیام موضوع درس

موضوع درس ما: تسلط بر ضربات اجرای "لگاتو" و "استاکاتو".

بخش تئوری بسته به ماهیت موسیقی (آرام، آهنگین یا شاد، بازیگوش، رقصیدن)، صداها می توانند به آرامی، چسبناک یا کوتاه و ناگهانی اجرا شوند.

لگاتو –روشی از نواختن که در آن صداها به طور منسجم اجرا می شوند و به آرامی به یکدیگر تبدیل می شوند. در همان زمان، انگشتان به آرامی "پا می گذارند" و بار سبک دست را احساس می کنند. هر کلید بعدی در لحظه رها شدن کلید قبلی فشار داده می شود. نت های پخش شده در لگاتو با یک خط کمانی شکل - یک لیگ متحد می شوند. با "لگاتو" حمله صدا همیشه بدون لهجه شروع می شود، تنفس گسترده، صداها به نظر می رسد به یکدیگر جریان می یابند و خزش را از بین می برند. "Legato" با تنفس گسترده، بازی متصل مشخص می شود.

استاکاتو -این یک اجرای ناگهانی صدا است که در آن انگشتان کلیدها را به طور مختصر، قوی و پرانرژی لمس می کنند. استاکاتوها با یک نقطه در بالا یا پایین نت ها نشان داده می شوند. تا همنوازی ملودی را غرق نکند. بیس ها و آکوردها اغلب به صورت استاکاتو نواخته می شوند. در حالی که همان مدت زمان سمت راست به طور کامل حفظ می شود.

کار عملی. بازی ukr.n.p. "ویولن در خیابان می نوازد": نواختن نت با دو دست. تجزیه و تحلیل ابزارهای بیان موسیقی. کار بر روی ضربات "legato" و "staccato".

لازم است تکنیک اجرای ضربات "استاکاتو" را برای دانش آموز توضیح دهید که از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است:

    نوسان انگشت؛

    ضربه انگشت؛

    پرش صفحه کلید

با استفاده از مثال یک نت، باید به اجرای مطلوب ضربه رسید و با استفاده از مثال دو اندازه قطعه، آن را تثبیت کرد.

توسعه D/s مکان های دشوار فنی. رعایت انگشت گذاری لازم و تعویض دم بعد از دو اقدام.

صرفه جویی در سلامت. تمرین برای چشم: چشمان خود را به سمت راست، چپ، بالا، پایین حرکت دهید، سعی کنید با چشمان خود عدد هشت بسازید. تمریناتی برای رشد عضلات انگشتان دست که تاثیر مثبتی بر حافظه دارد که با شدت بیشتری رشد خواهد کرد. برای علاقه بیشتر، تمرین با کلمات انجام می شود:

یادداشت ها به نوعی در یک قایق شناور بودند

دو ری می فا سول لا سی

و پشت قایق، بعد از قایق

ماهی کپور صلیبی بی سر و صدا شنا کرد

"چه هوای فوق العاده ای

صلیبی ها گفتند:

اما آنها را در قایق نشنیدید

دو ری می فا سول لا سی

آوازهایی در قایق خوانده شد

دو ری می فا سول لا سی

و زیر قایق رقصیدند

کپور صلیبی بازیگوش

قایق به شدت تکان خورد

و ما تا ته فرو رفتیم.

کپور صلیبی نت ها را ذخیره کرد

سی لا سول فا می ری دو.

تسلط بر مطالب آموزشی جدید.

نمایشنامه کی. لیستوف "در داگوت". در طول جنگ بزرگ میهنی 1941-1945. آهنگ های زیادی نوشته شد در فوریه 1942، کنستانتین لیستوف آهنگ جدیدی را بر اساس شعر A. Surikov "آتش در یک اجاق تنگ می زند" نوشت و آن را "In the Dugout" نامید. این آهنگ بلافاصله و بدون قید و شرط پذیرفته شد - هم توسط قلب سربازان و هم توسط قلب کسانی که در خانه منتظر او بودند.

وقتی برای اولین بار با نمایشنامه کی. لیستوف "در داگوت" آشنا می شوید، لازم است آن را به صورت تئوریک تحلیل کنید: ابتدا با توجه به نشانه ها به تونالیته کار پی می بریم . بر اساس نت آخر و همراهی در دست چپ به تونالیته جی مینور پی می بریم. در ادامه به سایز 3/8 می رویم. ما یک - دو - سه حساب می کنیم.

ادغام مواد جدید.

یادگیری کل قطعه در یک درس غیرممکن است، بنابراین لازم است از مثال عبارت اول برای دستیابی به اجرای ضربه "لگاتو" استفاده کنید، که نشان می دهد چگونه انگشتان باید حرکت کنند - هموار به شیوه ای منسجم با فشار عمیق. بدون شکاف، و در عین حال بدون نت به یادداشت خزنده.

فن آوری شکل گیری انگیزه یا فناوری بازی.

استفاده از آن در تمرینات اولیه خوب است. گنجاندن لحظات بازی در فرآیند آموزشی (بازی "حدس بزنید شخصیت های افسانه") علاقه دانش آموز را به تمرین آکاردئون دکمه ای افزایش می دهد و فعالیت خلاقانه او را فعال می کند. سعی کنید تعدادی از شخصیت ها و حیوانات افسانه ای را حدس بزنید و آنها را در تصاویر نشان دهید.

صدای "خرس" G. Galynina.

V. Vitlina "Kitty"؛

r.n.p "Bunny".

جمع بندی نتایج درس:

درس چطور بود؟

آیا دانش آموز تمام وظایف درس را انجام داد؟

مشق شب.

    ورزش دست راست؛

سی ماژور با دو دست؛

الف - مینور (طبیعی، هارمونیک، ملودیک) با دست راست.

آرپژ (کوتاه، بلند)؛

آکورد.

    در شهرک اوکراین "ویولن در خیابان می نوازد":

به کار روی سکته مغزی و لهجه ادامه دهید. سایه های پویا، علم خز؛

از حافظه قسمت های دشوار یاد بگیرید.

    در نمایشنامه K. Listov "In the Dugout"، ضربه "Legato" را در چهار میله اول تمرین کنید. رعایت صحیح انگشت گذاری؛

    قطعه حفظ شده bel.n.p را تکرار کنید. "یانکو."

کتابشناسی - فهرست کتب:

    P. Govorushko "دبستان نواختن آکاردئون دکمه ای" 1988

    N. Vetlushina "آغاز موسیقی" 1986